Sauna to zabieg fizjoterapeutyczny stosowany w lecznictwie i odnowie biologicznej oraz do celów higieniczno-kosmetycznych.. W pierwszej kolejności stosuje się saunę, a później ochłodzenie i odpoczynek. Kąpiel w gorącym powietrzu odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu zwanym komorą sauny. Wewnątrz umieszczone są dwie ławy na dwóch poziomach – wyższym i niższym. Specjalny piec w komorze zapewnia wysoką temperaturę, a rozgrzane kamienie polewane wodą – utrzymują odpowiednią wilgotność. Umieszczony w pobliżu sauny natrysk pozwala schłodzić ciało, a wygodny salon z kanapami  odpocząć.

JAKIE KORZYŚCI?

Przebywając w saunie dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi. Procesy rozgrzania oraz schładzania następujące po sobie wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Gdy ciało ogrzewa się – naczynia krwionośne rozszerzają się, w momencie schłodzenia – obkurczają się. Hartuje to nasz organizm, jednocześnie mobilizując układ odpornościowy. Panująca w saunie wysoka temperatura oczyszcza ciało i narządy z toksyn, które tracimy wraz z potem. Przynosi także ulgę przy zapaleniu ścięgien, nadwyrężeniu mięśni, jak również w bólach reumatycznych i korzonkach. Seans w saunie korzystnie wpływa także na nasze drogi oddechowe, oczyszczając je. Dlatego też poleca się go tym, którzy uskarżają się na nieżyty oskrzeli i zapalenie zatok. Wysoka temperatura stymuluje produkcję niektórych grup hormonów, głównie endorfin. To sprawia, że saunę zawsze opuszczamy zrelaksowani i uspokojeni. Zresztą sama atmosfera, która tam panuje, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z SAUNY?

  • Najlepiej korzystać z sauny wieczorem.
  • Używaj  ręcznika ( stroje kąpielowe )
  • Nie rozmawiaj w saunie.
  • Należy przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą i koniecznie się odprężyć.
  • Nie korzystaj z sauny wcześniej niż na godzinę po wysiłku fizycznym.
  • Czas jednego cyklu nie powinien trwać dłużej niż 24 minuty, z czego 8-12 minut to faza ogrzewania, a pozostały czas należy przeznaczyć na schładzanie.
  • Cykl taki można powtórzyć kilka razy, a na koniec kąpieli  polać kamienie wodą.
  • Pamiętaj, by po kąpieli w saunie: nie podejmować wysiłku fizycznego, dokładnie umyć ciało mydłem i ciepłą wodą, stopniowo schłodzić organizm.
  • Zwieńczeniem kąpieli powinien być długi wypoczynek i uzupełnienie płynów – najlepiej wodą mineralną lub sokiem pomidorowym.